Ugrás a fő tartalomra

Egy kultúra lélegeztetőgépen

nehogy azt higyjétek, hogy nem kapjuk naponta  a kávéfőzőket még most is. Csak ezek már kicsit másfajták, bonyibb szerkezetűek. De isteni kávét csinálnak. Itt van például a tegnapi. Egy iskolai gyöngyfűző workshop - indigenous gyerekeknek adják át önnön kultúrájukat szakkör formájában. 

Az indigenous-ök nagyon befogadóak (kérdezted, Milka, hogy lehet véletlen eljutni egy szertartásra: hát úgy, hogy ha tudsz róla (és megkérdezed, hogy csatlakozhatsz-e), nem mondják hogy nem, beengednek. Számukra ez nagyon fontos. Nemcsak a világképük miatt - ami persze lehet egy idealisztikus irányelv amitől a hétköznapokban a fehérek felé simán meg-megnyilvánulhat kirekesztés és rasszizmus*; hanem amiatt is, mert elemi érdekük, hogy terjesszék a kultúrájukat, jelezzék, hogy vannak -- a kívülállók számára is.

Szóval elmentünk gyöngyöt fűzni. A gyöngyfűzés az egyik hagyományos, alapvető díszítő technikájuk. Az európaik hozták be az üveggyöngyöt, amiért ők pl. csontszerszámokat (késeket) adtak cserébe.

Hát kipróbáltuk, hogyan csinálják. Például úgy, hogy megint a füstben mosakodós szertartásukkal kezdik az együttlétet, aztán körbeülnek egy asztalnál, megmutatják a technikát, és gyakorlatilag néma csöndben fűznek.  13-17 éves fiatalok. Úgy sejtem, nem egészen saját érdeklődésük, inkább a szülők küldhették oda őket, de lehet, hogy tévedek.

Ezen a szőnyegen középen a teknős, aki teremtés történetük szerint hátán hordja  földet, körötte szakrális jelképel. Ilyesmi körül ültünk tegnap.

Az ősi technika tanulása azonban egy 2010-es jelkép kitűző formájú elkészítését jelenti. Vörös ruhát készítünk, a Missing and Murdered Indigenous Women and Girls  közelgő emléknapjára. Igen, ahogy narancsárga póló napja van, úgy Red Dress Day is. Ezen a napon a szándékosan indigenous nők, lányok és two-spiritsekkel szemben elkövetett gyilkosságok (és köddé válások) áldozataira emlékeznek.


És itt - Isten bocsássa meg - van egy bök. Láthatóan a kormány is nagyban támogatja e jelenség feltárását - nagyon törekednek itt sokan helyrehozni a helyrehozhatatlant.  De. Azért szívesen olvasnék egy nem indigenous-ök által írt tanulmányt is arról, hogy más országok kisebbségeihez képest milyen az itteni indigenous eltűnt nők aránya. Mert itt kimutatások vannak arról, hogy mennyivel nagyobb az esélye, hogy ha egy nő eltűnik vagy megölik, hogy indigenous az illető. És az adatok szerint tényleg nagyobb. Mégis riaszt, hogy szisztematikusan beszélnek népük elleni, a mai napig tartó népirtásról.  

Szóval készítettünk egy ilyen gyöngykitűzőt. Illetve még nincs kész. De kipróbálhattam egy hagyományos kézműves technikát, ami inherensen kapcsolódik egy új hagyományba. Egy olyanba, ami egy nagy, és egyre növekvő közösségnek fontos. Ezzel szemben a magyar népi mesterségek zárványként őrződnek, a hagyományos motívumok őrzése mindenek feletti - egy szűk réteg számára, akik sokszor csupán ezen elhivatottságukban, érdkelődésükben közösek. Itt azonban van egy kultúra, ami lehet, hogy lélegeztetőgépen van jelenleg, de láthatólag le fog jönni róla. Mert mindent megtesznek belülről és kicsit kívülről is, hogy életben maradjon. Az más kérdés, hogy hogyna lehet, lehet-e társadalmilag kezelni ezt a  jelenséget.    

  * imádom, amikor indigenous regényben olvasok megjegyzést a fehérek bőrszínére. Most hirtelen ezt a mondatot találom, ahol egy gyerek ír az utált fehér tanáráról, akit eleve tehénnek neveznek az osztálytársaival: "Her white chalk looks like a lipstick inside her chalk holder. It has more colour than her skin."  


  

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A Narancssárga Póló Napja

Pénteken minden gyerek narancssárga pólóban megy suliba, hétfőn munkaszüneti nap lesz, juhéj! Illetve hát... Otthon március 15-én vagy október 23-án erősen kell dolgoznom magamon, hogy ünnepnek tekintsem ezeket a napokat, vagy hogy ott és akkor bármiféle érzelem tapadjon hozzájuk. (Kivéve, hogy március 15-én van P. szülinapja:) Nyilván a mögöttem húzódó sok évtized, a megélt rendszerek folytonos interpretációs kérődzése sem könnyíti meg a dolgom. Meg hát a kis önző, de el nem ítélhető hurrá, ma nincs munka öröme sem segíti a kapcsolódást. Most itt, ebben a kontextusban szabad vagyok ezektől a terhektől. Lehet, hogy ezért, nem tudom. De a narancsárga póló napjának gondolatától simán elsírtam magam már vagy háromszor. Kanadában 1831 és 1996 (!) között több mint 150 ezer őslakos gyereket szakítottak el a szüleiktől és vittek egyházak által vezetett iskolákba asszimilácós céllal.  Every child matters Ezek közül a gyerekek közül a legfiatalabbak ma harmincas éveik végein is járhatnak. ...

...nem csalok

Az úgy volt, hogy amikor leszálltunk félkómában augusztusban a repülőről, akkor Alex, aki várt bennünket, hogy ideiglenes telephelyünkre szállítson, úgy érezte, hogy itt az idő friss ismeretségünk hajnalán, hogy megossza velünk a nagy újságot: van ám Edmontoban olyan környék, aminek csodájára járnak az emberek Halloweenkor, úgy kirittyentik a lakók a házuk táját. Mondanom sem kell, ott és akkor hogy feldobott a hír... Aztán úgy egy hónappal ezelőtt bőszen tekerek hazafelé, amikor az első csontvázkéz kinyúl felém a földből. Éppen anyuékkal voltam messengerben, rögtön élő közvetítést is kaptak az előkertben látható további kalickába zárt madárcsontvázakról, sírkövekről és giga méretű pókhálókról. A hullák gyors szaporodását kezdtük megszokni. Mondjuk azért a fehér ruhás szellemnéni, aki a kertben üldögélt csipkés kis ruhácskájában okozott némi fenforgást. A kezében lévő fehér bodros csészikéjét egy óvatlan pillanatban ugyanis a szájához emelte. Az első sikollyal kísért riadalmunk és a gy...

Jogsi

Eleve be voltam tojva némiképp az idegen országban való vezetéstől. Gergő jótanácsával és Zsófi sztorijával a zsebemben indultam az új kontinensre: Csak egyet mondok, ha megállít a rendőr, ne kezdj a jogsid után kotorni európai módra, hagyd a kezed a kormányon és ne mozdulj, mert azt hiszi, fegyverért nyúlsz, és fejbe lő. Aztán mondogathatjuk magunk között, hogy ÁÁÁÁgi, hát nem megmondtam?  Zsófi története nem hipotetikus, maga a valóság: egy kis kaland után a földön a kezükre ülve találták magukat a lopottnak vélt autójuk mellett. Persze tudtam, ezek az USA-ban történtek (vagy, Zsófi?), ez pedig Kanada és én vagyok. Nem riasztanak vissza a jókedélyű ismerőseim hülyeségei. No para.  Mégis, egy bérelt autót megkarcolni, ne adj isten behorpasztani -- a gatyánk megy rá. És az automata váltóról nem is beszélve. Ennek kapcsán szintén a fent nevezettektől kaptam tanácsot: Gergő azt mondta, üljek a bal lábamra és nem lesz baj (most látom, ez a különböző végtagokra ülés ezen a kontine...