Ugrás a fő tartalomra

A Narancssárga Póló Napja

Pénteken minden gyerek narancssárga pólóban megy suliba, hétfőn munkaszüneti nap lesz, juhéj!

Illetve hát... Otthon március 15-én vagy október 23-án erősen kell dolgoznom magamon, hogy ünnepnek tekintsem ezeket a napokat, vagy hogy ott és akkor bármiféle érzelem tapadjon hozzájuk. (Kivéve, hogy március 15-én van P. szülinapja:) Nyilván a mögöttem húzódó sok évtized, a megélt rendszerek folytonos interpretációs kérődzése sem könnyíti meg a dolgom. Meg hát a kis önző, de el nem ítélhető hurrá, ma nincs munka öröme sem segíti a kapcsolódást.

Most itt, ebben a kontextusban szabad vagyok ezektől a terhektől. Lehet, hogy ezért, nem tudom. De a narancsárga póló napjának gondolatától simán elsírtam magam már vagy háromszor. Kanadában 1831 és 1996 (!) között több mint 150 ezer őslakos gyereket szakítottak el a szüleiktől és vittek egyházak által vezetett iskolákba asszimilácós céllal. 

Every child matters

Ezek közül a gyerekek közül a legfiatalabbak ma harmincas éveik végein is járhatnak. És itt mászkálnak az utcán az elképzelhetetlen traumájukkal. Túlélőknek hívják őket. Ezekben az iskolákban az öngyilkos gyerekek száma nagyon magas volt - számítások, kutatások vannak róla, hogy mekkora is lehetett valójában.

A narancssárga póló Phyllis Webstad túlélő (most ötven néhány éves) aktivista történetéből született. Már aktivista volt javában, amikor egy meghívásra beszédet kellett mondania. Ahogy gondolkodott, hogy mit is mondhatna, egyszer csak előtört belőle a történet: mielőtt bekerült az iskolába, a nagymamája adott neki egy narancssárga pólót. Az iskolában azonnal elvették tőle, hogy semmi ne emlékeztesse otthonára, kultúrájára. Ez volt a hosszú évek megaláztatásainak első lépése.  Ez a sztori a beszéde előtt alig egy órával szakadt ki belőle, előtte soha senkinek nem mondta el. Csak éppen narancssárga ruhadarabja nem volt soha többé. Utálta a narancssárgát. Most egy órája volt beszerezni a beszéde előtt egy  pólót.  

A  sebtiben vásárolt póló furcsán válhatott rögvest szimbólummá.  A munkám során sokat látok ilyet. Egy rég felejtett tárgy felbukkanása hirtelen magával rántja a múltat, mindent felforgat, de ha megtalálja új helyét, a történet más színezetet kap, és ha gyógyulást nem is hozhat, de valahogyan elrendeződik.

Amikor Phyllis remegve, gombóccal a torkában felvette a pólót, valami hihetetlen dolog történt. Mert a pólót ugyan - úgy képzelem - saját magáért vette fel, a saját története, a benne élő kislány rehabilitálásáért,  a tárgy abban a minutumban bekerült a nyilvános szimbolikus térbe. A privát és a közösségi egy pillanatban találkozott össze, ezzel a póló azonnal szimbólummá vált: egyszerre volt ott közvetlenül viselője múltjáért és mindazokért, akikért beszélt.

2013 óta szeptember 30-án hivatalosan ünneplik az Orange Shirt Day -t. Talán ilyen rövid múlttal még nem kell nagyon azon dolgoznia a közösségnek, hogy valóban éljen egy szimbólum, mert fájóan élő magától is.

A turkálóban, ahol elmentünk beszerezni egy-egy ilyen pólót a gyerkeknek, tinik álltak sorban a pénztárnál narancssárag kapucnis felsővel a kezükben. 

A képen a Strachona High School főbejárata látható. Az üzeneteket tartalmazó fa az iskola címerén áll. A földön látható címer különlegessége, hogy arra senki ember fiának nem szabad rálépni, tehát a főbejárat eltti közvetlen szakaszt nem szabad használni.

Megjegyzések

  1. Na én is majdnem sírtam egyet a 3as metrón

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Erről írok majd később, de nagyon érdekes, hogy szisztematikusan gyűjtik a túlélők történeteit, és buzdítanak arra, hogy mondják el. Az "állami ünnepségen" is kiálltak és mondták néhányan. Ezek traumák: testi, lelki és szexuális abúzusokról szólnak mind. A képernyőn a TV-ben folyamatosan a felirat, hogy akinek támaszra van szüksége milyen segélyvonalat hívhat. Ha jól értem, az utcán élő súlyos drogfüggők nagy része is közülük kerül ki. Egyébként az Anne with an E-ben is van egy szál erről, ha láttad, de nézd meg az Indian Horse című filmet, Wagamese könyvéből készült, egy őslakos tehetséges hokis srác életéről szól.

      Törlés
  2. wow, micsoda történet!

    VálaszTörlés
  3. Megjöttem :-)
    Ebben nagyon ügyes Észak-Amerika , erős szimbólumok kialakításában és használatában, illetve a történelem személyes történetekké alakításában, ami megkönnyíti a kapcsolódást és az empátiát. Ezt nagyon szívesen hazahoztam volna.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Azért nagyon kíváncsi lennék, hogy az Egyesült Államok és Kanada ebben miben különbözik, mert szerintem nagyon. Odáig még nem is mertem nézni, annyira ámulok az itteni tapasztalataimon. Majd még írok egy fura élményemről: részt vettem véletlenül egy indigenous szertartáson :)

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

...nem csalok

Az úgy volt, hogy amikor leszálltunk félkómában augusztusban a repülőről, akkor Alex, aki várt bennünket, hogy ideiglenes telephelyünkre szállítson, úgy érezte, hogy itt az idő friss ismeretségünk hajnalán, hogy megossza velünk a nagy újságot: van ám Edmontoban olyan környék, aminek csodájára járnak az emberek Halloweenkor, úgy kirittyentik a lakók a házuk táját. Mondanom sem kell, ott és akkor hogy feldobott a hír... Aztán úgy egy hónappal ezelőtt bőszen tekerek hazafelé, amikor az első csontvázkéz kinyúl felém a földből. Éppen anyuékkal voltam messengerben, rögtön élő közvetítést is kaptak az előkertben látható további kalickába zárt madárcsontvázakról, sírkövekről és giga méretű pókhálókról. A hullák gyors szaporodását kezdtük megszokni. Mondjuk azért a fehér ruhás szellemnéni, aki a kertben üldögélt csipkés kis ruhácskájában okozott némi fenforgást. A kezében lévő fehér bodros csészikéjét egy óvatlan pillanatban ugyanis a szájához emelte. Az első sikollyal kísért riadalmunk és a gy...

Jogsi

Eleve be voltam tojva némiképp az idegen országban való vezetéstől. Gergő jótanácsával és Zsófi sztorijával a zsebemben indultam az új kontinensre: Csak egyet mondok, ha megállít a rendőr, ne kezdj a jogsid után kotorni európai módra, hagyd a kezed a kormányon és ne mozdulj, mert azt hiszi, fegyverért nyúlsz, és fejbe lő. Aztán mondogathatjuk magunk között, hogy ÁÁÁÁgi, hát nem megmondtam?  Zsófi története nem hipotetikus, maga a valóság: egy kis kaland után a földön a kezükre ülve találták magukat a lopottnak vélt autójuk mellett. Persze tudtam, ezek az USA-ban történtek (vagy, Zsófi?), ez pedig Kanada és én vagyok. Nem riasztanak vissza a jókedélyű ismerőseim hülyeségei. No para.  Mégis, egy bérelt autót megkarcolni, ne adj isten behorpasztani -- a gatyánk megy rá. És az automata váltóról nem is beszélve. Ennek kapcsán szintén a fent nevezettektől kaptam tanácsot: Gergő azt mondta, üljek a bal lábamra és nem lesz baj (most látom, ez a különböző végtagokra ülés ezen a kontine...