Ugrás a fő tartalomra

"Egy átlagos hétvégéről

írj" - kérte Zsófi, és rögtön hozzátette, hogy már ha van ilyen. Nos, a szimat jó, nincs, de mégis van.

Olvasói kérésre megosztom veletek az előző hétvégénket. 

Pénteken eldöntöttük, hogy hétvégére autót bérlünk, mert a hülyének is megéri a fizetése tizedét otthagyni, hiszen hétvégén a két napot másfél áráért kapod. És mert szeretné(n)k elmenni Métis Crossingba, ami egy óra autózásra van a várostól, meg mert akkor délután a tömegközlekedéssel másfél órányira lévő hockey edzésre is 20 perc alatt eljutnánk, ráadásul gyakorolhatnék a hétfői vezetői vizsgára, és mondjuk előre megismerném az autót, amin vizsgáznék. Ja, meg mert így felmarhatnánk egy csomó meleg ruhát a város különböző pontjairól, amit a a Market Place-en már- már lőttünk, de a távolság okán nem szedtünk össze.

Az gyorsan kiderül, hogy a fő indok kilőve: vizsgára ugyan nekem kellene autót biztosítani, az autóbérlők azonban nagyon sajnálják, de nem adhatják ki az autót, mert nincs jogosítványom. És férjem sem veheti ki (mondjuk például a jogsija lejártának kitakarásával), mert akkor nem az én nevemen lesz a jármű, márpedig az a vizsga feltétele.

De mégis, annyira jó lenne egy autó... tehát péntek este úgy döntünk, hogy nem racionális, de kivesszük szombat reggel.

Másnap azonban heves havazásra ébredünk. Gyönyörű, de a gyerekek örömét csak keseríti a gondolat, hogy bakker, Magyarországon akkor van  igazi árvíz meg igazi hóesés, amikor mi nem vagyunk otthon. És akkor ez a hó a kutyáké.  


Újratervez. A friss havon sem autó, de - ajaj, bicikli sem.  Így talán úszott a hétvégi bevásárlás is, a giga hűtő pedig vészesen ürül.  Aztán L. felhúzza a legmelegebb gúnyáját, én direkt lightosabban, mert tesztelem, hogy mire jó az otthonról hozott bakancsom, nekivágunk a kb 1,5 km-re lévő boltnak. 

Az autók araszolnak, mi is, a Delta elején a csávó sem érezhette különbül magát. Fotóznánk, fotózgatunk, de pillanat alatt fagynak el az ujjaink. A mintegy két és fél - háromórás kiruccanásunkról boldogan hazatérünk.


Ruhateszt pipa.  Ami kint azonban nem nedvesedik át, bent nyomban tócsát ereszt. Erősen hiányos bútorzatunkban nincsen vizesruha szárongató, így a már eddig is mindenféle tárolásra bevált lépcsőfordulót jelüljük ki spontán erre a célra. És ahogy magunkat ismerem, áll a zászló, hogy ez így is marad az elkövetkező hónapokban. Ráadásul a háziúr, akinek mégiscsak igyekszünk a jobbik oldalunkat mutatni, tanúja lesz a jelenetnek, mert épp a fűtésünket szereli (nem, nem az a baj, hogy hideg van a lakásban, hanem, hogy túl meleg). 

Időközben Balázséknak mennie kell a hockey edzésre. Über a vége. Illetve az eleje, mert visszafelé, csatakosra izzadtan másfél órányi buszozás. Elmennek tehát Z. második edzésére, ami még jobbnak bizonyul, pedig az első sem volt semmi. Mert ugye hat alkalom mire jó, gondolom én naivul, amíg nem látom, hogy mi történik a pályán: 11 edző a kb. 50 gyerekkel, forgószínpad szerűen különböző mókás feladatot végez. Passzolgatnak, labdát vezetnek, cseleznek, koritechnikát tanulnak, majd a végén 10 perc játék. Mindezt egy óra alatt. Egészen megdöbbenek, amikor látom. Eszembe jut a néhány évvel ezelőtti otthoni jelenet, amikor könyörgöm egy úszásoktatónak, hogy az egyébként úszni tudó gyereket ne a kezdő csoportba tegyék, majd hosszas szakszerű tesztelgetés után fejüket csóválva engedik ki Z-t, hogy háthiszen nem tudja a vízicsillag pózt, így pedig nincs előre lépés, irány a fél éves kezdő csoport.  





Szóval Balázsék el, L. nekiesik palacsintát csinálni, mert délután-este az újdonsült barátnőjéhez megy harmadmagával. A buli hozzávalói: társasozás, hajvágás,  film, vacsi, havazás, egy iráni, egy mexikói, egy kínai és egy magyar lány. Palacsintát egyébként többedszer csinálunk már kedvességből, de engem állandóan kerenget a gondolat, hogy az eleve gyanús országból érkezett palacsinta  tulajdonképpen rusnya állat, és nem lepődnék meg, ha az ajándékként vitt kakaós - áltúrós - lekváros titokban a szemetesbe végezné. De ezúttal L. felügyeli majd, hogy elfogyjon. 

Vasárnap. Korai kelés, mert megyünk a közkönyvtárba. Ahol nem, nem a 3D nyomtatót foglaltuk be (ingyenes használatra természetesen), és nem is a zenestúdiót, hogy összedobjunk valami számot, hanem a varrógépet. Kispályásak vagyunk, de ahogy a gyerekeket elnézem, ami késik...

A fotót a modellek beleegyezésével raktam ki, de idővel visszaveszem a szülői korlátozások miatt 

Varrni meg azért megyünk, mert a híres uzsicsomagolóink (többen ismeritek) megtetszettek a Reuse Center vezetőjének, és meghívott minket egy kézműves vásárra, hogy áruljuk őket. Három óránk van, hogy a cérnákat kigabalyítsuk, és még 20 darabot előállítsunk. 


Marketingesünk fotója a vásár hirdetéséhez - a termék neve: Wrappy (...be Wrappy)

10 perccel előbb érünk az épülethez, a könyvtár előtt sorállás. Nem, nem az olvasni vagy 3D-zni vágyók sorakoznak, hanem a hajléktalanok egy kis melegért... 


Az egyébként fancy könyvtár tiszta wc-je előtt biztonsági őr. A gyerekeket szigorúan szülői felügyelettel engedem csak be: a fülkék alatt pontosan látszik, hogy lehetetlen tárgyaikat szétdobálva a bent (magukat lövő? egyet szundító? vagy fogalmamsincsmitcsináló) nők rendezkednek időlegesen be. Három órát varrhatunk, aztán indulás haza. 


Mert délután jön értünk az Öregúr. Sándor kilencven egynéhány éves, 56-ban, amikor eljött Magyarországról, már a húszas éveinek a végén járt. Ahogy végiggondoljuk, mi mindenen mehetett át, Z. megérdeklődi, hogy nem lehetséges-e, hogy tulajdonképpen Sándor mindig is élt.

A vendégség a maga olykor törvényszerűen unalmassá váló hullámaival együtt üdítő. Az egykor itt tanárrá váló, sportoló Öregúr egy hatvanéves fittségével mesél, mesél, és mesél. A buktatókat ügyesen kerülgetve menetelünk az estébe. Az egykor maga is menekült ember idegenben megerősödött magyar identitásából születő túlkapásait nagyvonalúan elengedjük a fülünk mellett. Az életút izgalmas, a mesélőke és a pizza jó.

Este van, szép álmokat!


ps: na jó, nem ilyen idilli a vége. Hazafelé L. istentelenül rácsapja az ujjára az autóajtót, Z. sebtipben tépést csinál, így az egy felvágott bugyiból készült gézzel kötözzük a házfalakat szétvetően pulzáló ujjacskát...











Megjegyzések

  1. Turot egyebkent tok konnyu csinalni, csak nem szabad tulfozni, mer kemeny lesz. A varrashoz kepest piha.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Hú, azt most hirtelen nem, tudom elképzelni, hogy rábeszélsz, de kivele, hátha...

      Törlés
  2. Szerintem mindegyik Zsófia azt kéri, hogy írj! ;)

    VálaszTörlés
  3. Tök jó volt így egyben olvasni!

    VálaszTörlés
  4. Nekem (egy Zsófinak) a hoki tetszik a legjobban. Én is szeretnék.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A Narancssárga Póló Napja

Pénteken minden gyerek narancssárga pólóban megy suliba, hétfőn munkaszüneti nap lesz, juhéj! Illetve hát... Otthon március 15-én vagy október 23-án erősen kell dolgoznom magamon, hogy ünnepnek tekintsem ezeket a napokat, vagy hogy ott és akkor bármiféle érzelem tapadjon hozzájuk. (Kivéve, hogy március 15-én van P. szülinapja:) Nyilván a mögöttem húzódó sok évtized, a megélt rendszerek folytonos interpretációs kérődzése sem könnyíti meg a dolgom. Meg hát a kis önző, de el nem ítélhető hurrá, ma nincs munka öröme sem segíti a kapcsolódást. Most itt, ebben a kontextusban szabad vagyok ezektől a terhektől. Lehet, hogy ezért, nem tudom. De a narancsárga póló napjának gondolatától simán elsírtam magam már vagy háromszor. Kanadában 1831 és 1996 (!) között több mint 150 ezer őslakos gyereket szakítottak el a szüleiktől és vittek egyházak által vezetett iskolákba asszimilácós céllal.  Every child matters Ezek közül a gyerekek közül a legfiatalabbak ma harmincas éveik végein is járhatnak. ...

...nem csalok

Az úgy volt, hogy amikor leszálltunk félkómában augusztusban a repülőről, akkor Alex, aki várt bennünket, hogy ideiglenes telephelyünkre szállítson, úgy érezte, hogy itt az idő friss ismeretségünk hajnalán, hogy megossza velünk a nagy újságot: van ám Edmontoban olyan környék, aminek csodájára járnak az emberek Halloweenkor, úgy kirittyentik a lakók a házuk táját. Mondanom sem kell, ott és akkor hogy feldobott a hír... Aztán úgy egy hónappal ezelőtt bőszen tekerek hazafelé, amikor az első csontvázkéz kinyúl felém a földből. Éppen anyuékkal voltam messengerben, rögtön élő közvetítést is kaptak az előkertben látható további kalickába zárt madárcsontvázakról, sírkövekről és giga méretű pókhálókról. A hullák gyors szaporodását kezdtük megszokni. Mondjuk azért a fehér ruhás szellemnéni, aki a kertben üldögélt csipkés kis ruhácskájában okozott némi fenforgást. A kezében lévő fehér bodros csészikéjét egy óvatlan pillanatban ugyanis a szájához emelte. Az első sikollyal kísért riadalmunk és a gy...

Jogsi

Eleve be voltam tojva némiképp az idegen országban való vezetéstől. Gergő jótanácsával és Zsófi sztorijával a zsebemben indultam az új kontinensre: Csak egyet mondok, ha megállít a rendőr, ne kezdj a jogsid után kotorni európai módra, hagyd a kezed a kormányon és ne mozdulj, mert azt hiszi, fegyverért nyúlsz, és fejbe lő. Aztán mondogathatjuk magunk között, hogy ÁÁÁÁgi, hát nem megmondtam?  Zsófi története nem hipotetikus, maga a valóság: egy kis kaland után a földön a kezükre ülve találták magukat a lopottnak vélt autójuk mellett. Persze tudtam, ezek az USA-ban történtek (vagy, Zsófi?), ez pedig Kanada és én vagyok. Nem riasztanak vissza a jókedélyű ismerőseim hülyeségei. No para.  Mégis, egy bérelt autót megkarcolni, ne adj isten behorpasztani -- a gatyánk megy rá. És az automata váltóról nem is beszélve. Ennek kapcsán szintén a fent nevezettektől kaptam tanácsot: Gergő azt mondta, üljek a bal lábamra és nem lesz baj (most látom, ez a különböző végtagokra ülés ezen a kontine...